Oscarowe hity – które filmy zdobyły nagrody Akademii w ciągu ostatnich 10 lat i jakie mają znaczenie dla przemysłu filmowego?

Oscar to najbardziej prestiżowa nagroda w świecie filmowym. Przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej od 1929 roku, nagroda ta ma kluczowe znaczenie dla branży filmowej i przyciąga uwagę całego świata. W ciągu ostatniej dekady wiele filmów zyskało sławę dzięki swoim nominacjom i nagrodom, zmieniając w ten sposób oblicze przemysłu filmowego.

Poniżej przedstawiamy kilka filmów, które zdobyły Oscara w ciągu ostatnich 10 lat, oraz ich znaczenie dla kina:

  1. „Parasite” (2019) – ten koreański film reżysera Bong Joon-ho zdobył w 2020 roku aż cztery Oscary, w tym za najlepszy film. To pierwszy film nieanglojęzyczny, który zdobył tę nagrodę. „Parasite” porusza temat społecznej nierówności i stał się symbolem walki z nierównościami społecznymi.
  2. „Green Book” (2018) – film reżysera Petera Farrelly’ego zdobył w 2019 roku Oscara za najlepszy film. Film opowiada historię czarnoskórego muzyka, który w latach 60. XX wieku wyrusza w trasę koncertową po Południu Stanów Zjednoczonych, a jego kierowcą zostaje biały Włoch. „Green Book” porusza temat rasizmu i nietolerancji.
  3. „The Shape of Water” (2017) – film reżysera Guillermo del Toro zdobył w 2018 roku aż cztery Oscary, w tym za najlepszy film. To baśniowa opowieść o miłości między kobietą a stworzeniem z Amazonki. „The Shape of Water” porusza temat akceptacji i różnorodności.
  4. „Moonlight” (2016) – film reżysera Barry’ego Jenkinsa zdobył w 2017 roku Oscara za najlepszy film. Film opowiada historię młodego czarnoskórego chłopca w trzech różnych etapach życia. „Moonlight” porusza temat tożsamości, akceptacji i znaczenia relacji z innymi ludźmi.
  5. „Spotlight” (2015) – film reżysera Thomasa McCarthy’ego zdobył w 2016 roku Oscara za najlepszy film. Film opowiada historię dziennikarzy z gazety „Boston Globe”, którzy ujawnili skandal pedofilii w Kościele katolickim w Bostonie. „Spotlight” porusza temat manipulacji i kłamstw, jakie są stosowane przez osoby z pozycją w społeczeństwie.

 

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *